
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0806 |
| Case Code (Metric) | 2016 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.8 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 70 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 720 mA |
| DC Resistance (DCR) | 260 mΩ |
| Test Frequency | 7.96 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 750 mA |
| Saturation Current | 750 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 750 mA |
| Max Temperature Rise Current | 720 mA |
| Max Length | 2.2 mm |
| Max Width | 1.8 mm |
| Min Length | 1.8 mm |
| Min Width | 1.4 mm |
Stock: 2494
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.08071 | $0.80710 |
| 50 | $0.07350 | $3.67500 |
| 100 | $0.06694 | $6.69400 |
| 500 | $0.05899 | $29.49500 |
| 1000 | $0.05198 | $51.98000 |
| 3000 | $0.04863 | $145.89000 |
| 5000 | $0.04550 | $227.50000 |
| 10000 | $0.04257 | $425.70000 |
